• Adaptácia dieťaťa

        • Vstup dieťaťa do materskej školy býva častokrát sprevádzaný pocitom úzkosti, čo je úplne prirodzené. Materská škola je jednou zo životných perspektív, na ktoré sa musí dieťa adaptovať. Zvládnutie vstupu dieťaťa do materskej školy závisí predovšetkým od jeho individuality, od prípravy na materskú školu, prístupu učiteliek a rodičov. 

          Dobrou prípravou na vstup dieťa do materskej školy je:

          • stretávanie sa s rovesníkmi a s inými deťmi. Napríklad vonku na ihrisku, v materských centrách či v detských kútikoch.
          • oboznámiť dieťa s materskou školou, veľa sa s deťmi rozprávať, komunikácia je veľmi dôležitá. Ak je možnosť, je možné vhodné využiť aj deň otvorených dverí v materskej škole, kde dieťa vidí režim dňa, ktorý v materskej škole je.  
          • pri nástupe dieťaťa do materskej školy je potrebné skrátiť dobu lúčenia sa s rodičmi. Samotný priebeh adaptácie dieťaťa dlhé lúčenie len predlžuje. Rodičia by mali byť pripravení na to, že ich dieťa môže plakať. No ide o úplne prirodzenú reakciu.
          • porozprávajte sa so svojím dieťaťom o tom, aká bude materská škola. Pripravte ho na to, ako bude vyzerať jeho deň v materskej škole, napríklad akí budú učitelia, či ako bude vyzerať denná školská rutina.
          • zapojte dieťa do vyberania nových potrieb (napr. batoh, oblečenie).
          • čo najviac sa s dieťaťom pred začiatkom nástupu do materskej školy rozprávajte o tom, prečo je škôlka pre deti dôležitá a dobrá, že sa tu naučí množstvo nových vecí, spozná nových kamarátov a môže sa hrať s cudzími hračkami. Pozitívne dieťa motivujte.
          • skúste aplikovať dostatočne vopred (aj niekoľko mesiacov) režim, ktorý bude materská škola vyžadovať. Týka sa to predovšetkým vstávania a stravovania.
          • ak ste na prechádzke, zastavte sa pri materskej škole, aby dieťa vstupovalo do relatívne známeho prostredia. Čiastočne tým eliminujete neistotu.
          • hovorte detailne o režime, ktorý materská škola vyžaduje. Dieťa to potrebuje vedieť.

          Proces adaptácie dieťaťa v predprimárnej edukácii

          1. týždeň - obdobie orientácie
          Dieťa z ústrania pozoruje dianie v triede, sleduje denný "rytmus" a spracováva nové informácie. Pretože ešte nepozná žibot v MŠ, nezúčastňuje sa aktivít ostatných detí. Neistota, ktorá sprevádza vstup do MŠ, môže viesť k tomu, že sa uzatvára do seba. Jedným z poznávacích znakov môže byť, že dieťa rozpráva veľmi potichu.

          2. týždeň - obdobie sebapresadzovania
          Dieťa je už oboznámené s priebehom dňa v MŠ. Začína nadväzovať prvé kontakty - pokúša sa upútať pozornosť a zaradiť sa do stredu diania. Na jednej strane takéto správanie vedie ku konkurenčnému boju s ostatnými nováčikmi, ktorí sa chcú tiež presadiť, na druhej strane môže dôjsť ku konfliktu s deťmi, ktoré navštevujú MŠ už dlhší čas.

          3. týždeň - obdobie zvláštnych opatrení
          Dieťa už získalo určité skúsenosti a postupne sa mu podarilo zistiť rozdelenie rolí v moci v skupine. Cielene sa pokúša získať priazeň u najmocnejších detí - vyhľadáva ich spoločnosť, snaží sa podľa nich podriadiť.

          4.týždeň - upokojenie, vyrovnanie
          Väčšina nováčikov si v priebehu tohto týždňa na MŠ privykne. V celkovom správaní môžeme pozorovať normalizačné zmeny. Dieťa má za sebou základné kroky k začleňovaniu, sú odstránené najväčšie neistoty, dokáže odhadnúť a prispôsobiť sa pravidlám, postupne si zvyká na dochádzku do MŠ.